Zmiany w zakresie udzielania pożyczki dla mikroprzedsiębiorcy na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej

Print Drukuj

Zmiany w zakresie udzielania pożyczki dla mikroprzedsiębiorcy na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej

Na podstawie art. 15zzd ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. poz. 374 z późn. zm.) z pożyczki na  pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności mogą skorzystać mikroprzedsiębiorcy, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców tj. przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:
  1. zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
  2. osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro),
którzy prowadzili działalność gospodarczą przed dniem 1 kwietnia 2020 r.

Aby nie uległa pogorszeniu sytuacja przedsiębiorców, którzy prowadzili działalność przed 1 marca 2020 r., ale zawiesili ją w marcu z powodu pandemii (i mogli ubiegać się o pożyczkę na uprzednich zasadach, ale nie zdążyli jeszcze złożyć wniosku), przyjęte zostało następujące rozwiązanie w zasadach przyznawania pożyczki: działalność gospodarcza nie mogła być zawieszona przynajmniej w jednym z wymienionych dni: 29 lutego 2020 r. lub 31 marca 2020 r. W dniu złożenia wniosku działalność również nie może być zawieszona.
 
O pożyczkę mogą ubiegać się także mikroprzedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają i nigdy nie zatrudniali pracowników.

Pożyczka wraz z odsetkami na wniosek mikroprzedsiębiorcy podlega umorzeniu, pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.
 
Pożyczka może być przeznaczona na pokrycie wszelkich kosztów bieżących prowadzenia działalności gospodarczej. Nie jest wymagana weryfikacja i rozliczanie otrzymanych środków. Natomiast pożyczkobiorca oświadcza, że wykorzysta środki pożyczki zgodnie z jej przeznaczeniem. Może to być przedmiotem późniejszej kontroli.
 
Pożyczka jest przeznaczona dla mikroprzedsiębiorców - podmiotów, które prowadzą działalność gospodarczą, mających wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub wpis do Rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.
Wniosek o pożyczkę mikroprzedsiębiorca składa do powiatowego urzędu pracy, właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Gdy w posiadanym wpisie do rejestru działalności gospodarczej nie ma zapisu o miejscu jej prowadzenia, urząd pracy przyjmuje jako miejsce prowadzenia działalności adres do doręczeń przedsiębiorcy składającego wniosek lub prosi o określenie  miejsca działalności gospodarczej na podstawie oświadczenia przedsiębiorcy składającego wniosek lub dostępnych, wiarygodnych dokumentów.

Dokumenty, które należy złożyć w formie papierowej lub elektronicznej:
  1. Wniosek o udzielenie pożyczki – podpisany przez uprawnioną osobę
  2. Umowa pożyczki wraz z klauzulą informacyjną oraz wzorem wniosku o umorzenie     ( wniosku o umorzenie nie należy wypełniać) – podpisana przez uprawnioną osobę.
  3. Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc rekompensującą negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19 - podpisany przez uprawnioną osobę.
Prosimy o uważne wypełnianie wniosków zgodnie z danymi znajdującymi się we wpisach do rejestrów przedsiębiorców tj. wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub Rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Brak danych do kontaktu, lub błędne dane uniemożliwią szybkie skontaktowanie się z przedsiębiorcą w sprawie wniosku, co znacznie wydłuży proces przyznania pożyczki.

Wnioski elektroniczne należy składać za pośrednictwem www.praca.gov.pl
Po wprowadzeniu danych do wniosku, podpisaniu podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym i wysłaniu nie ma możliwości skorygowania błędów - Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie umożliwiło opcji korygowania wniosku. W umowie pożyczki określone są strony umowy tzn. znajduje się odwołanie do wnioskodawcy, który szczegółowo określony jest we wniosku. Wnioski zawierające błędy w nazwie przedsiębiorcy, adresie, numerze dokumentu tożsamości lub podpisane przez osoby nieuprawnione nie mogą być więc rozpatrzone pozytywnie. Każdorazowo przedsiębiorca będzie informowany o konieczności złożenia poprawnie wypełnionego wniosku. Urząd może uznać jedynie drobne błędy pisarskie tzw. literówki lub zmianę kolejności członów w nazwie przedsiębiorcy.

Wnioski papierowe należy składać w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy,  ul. Przemysłowa 4, przez okno podawcze w drzwiach wejściowych Urzędu. Ze względu na sytuację epidemiczną wnioski złożone w ten sposób będą poddane 48 godzinnej kwarantannie.  

Wnioski złożone  w formie papierowej mogą być uzupełniane w zakresie brakujących danych oraz pomyłek dotyczących nazwy lub adresu przedsiębiorcy. Przedsiębiorcy są zapraszani do okna podawczego urzędu, po uprzednim kontakcie telefonicznym. Wnioski niekompletne tzn. nie zawierające umowy lub Formularza będą rozpatrywane negatywnie. 

Wniosek papierowy, umowę oraz Formularz należy podpisać odręcznie z podaniem imienia i nazwiska.

Najczęściej popełniane błędy we wnioskach lub załącznikach:
-  Błędna nazwa przedsiębiorcy – niepełna lub niezgodna z wpisem do CEIDG lub KRS.
-  Błędny adres przedsiębiorcy- niepełny lub niezgodny z wpisem do CEIDG lub KRS.
-  Brak danych przedsiębiorcy: NIP, REGON, PESEL, serii i numeru dowodu osobistego, nr telefonu.
-  Załączenie niewłaściwej lub niekompletnej umowy pożyczki.
-  Podpisanie wniosku i umowy przez osoby nieuprawnione. Złożenie wniosku nie jest zwykłą czynnością techniczną. Osoba wypełniająca i podpisująca wniosek składa w imieniu przedsiębiorcy oświadczenia woli, więc musi mieć określoną wiedzę z zakresu działalności przedsiębiorstwa np. dotyczącą sytuacji ekonomicznej przedsiębiorcy w dniu 31 grudnia 2019 r. Przedsiębiorca, który upoważnia osobę do reprezentowania musi sporządzić i załączyć pełnomocnictwo, w którym będzie określony zakres reprezentacji (wzór do pobrania poniżej w załącznikach pod tym artykułem).

Wspólnicy spółki cywilnej mogą ubiegać się tylko raz o udzielenie pożyczki niezależnie od tego, w ilu spółkach cywilnych są wspólnikami i czy równolegle prowadzą indywidualną działalność gospodarczą.
  1. Jeśli wspólnik prowadzi indywidualną działalność i jest mikroprzedsiębiorcą może wnioskować o pożyczkę na swoją działalność.
  2. Jeśli wspólnik prowadzi indywidualną działalność i działalność w formie spółki, która spełnia warunki mikroprzedsiębiorcy (o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców )  może wnioskować o pożyczkę na działalność spółki.
  3. Jeśli wspólnik nie prowadzi indywidualnej działalności tylko  działalność w formie spółki, która spełnia warunki mikroprzedsiębiorcy (o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców )  może wnioskować o pożyczkę na działalność spółki.
  4. Jeśli wspólnik nie prowadzi indywidualnej działalności tylko  działalność w formie spółki, która nie spełnia warunków mikroprzedsiębiorcy (o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców  np. średniorocznie zatrudnia powyżej 10 osób)  nie  może wnioskować o pożyczkę na działalność spółki.
Wpisując Dane identyfikacyjne przedsiębiorcy należy wpisać pełną nazwę Firmy z CEIDG, NIP i REGON – przedsiębiorcy  a nie spółki, adres przedsiębiorcy zgodny z wpisem do CEIDG. Dodatkowo wspólnik spółki cywilnej załącza do wniosku oświadczenie dotyczące działalności, na którą przeznaczy otrzymaną pożyczkę (wzór do pobrania poniżej w załącznikach pod tym artykułem).

Wspólnik spółki cywilnej, który nie załączy do wniosku ww. oświadczenia będzie wzywany do uzupełnienia wniosku.

Załączniki

Oświadczenie przedsiębiorcy - wspólnika spółki cywilnej
Oświadczenie przedsiębiorcy - wspólnika spółki cywilnej.docx 17 KB
Oświadczenie przedsiębiorcy - wspólnika spółki cywilnej
Oświadczenie przedsiębiorcy - wspólnika spółki cywilnej.pdf 127 KB
(1)Pełnomocnictwo
(1)Pełnomocnictwo.docx 14 KB
Pełnomocnictwo
Pełnomocnictwo.pdf 76 KB
Informacje o publikacji dokumentu