i pracodawcy.
Dostępna pula środków wynosi 937 590,00 zł.
Pracodawca może w jednym wniosku ubiegać się tylko o jedną formę kształcenia ustawicznego
(np. jedno szkolenie bądź jedne studia podyplomowe, itp.). Każda kolejna forma kształcenia ustawicznego powinna być uwzględniona w odrębnym wniosku.
W przypadku gdy w jednym wniosku pracodawca będzie wnioskował o kilka form kształcenia ustawicznego PUP uwzględni tylko pierwszą wymienioną we wniosku formę kształcenia.
Prosimy o racjonalne oszacowanie potrzeb szkoleniowych, jak i cen wnioskowanych szkoleń.
Środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego będą przeznaczone na finansowanie kształcenia ustawicznego z uwzględnieniem poniższych priorytetów:
1. Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
2. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych. Barometr Zawodów 2024 dla powiatu mińskiego publikowanego na stronie:
https://minskmazowiecki.praca.gov.pl/barometr-zawodow
3. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych.
4. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie umiejętności cyfrowych.
5. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej.
6. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia.
7. Wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców.
8. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie zarządzania finansami i zapobieganie sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwach.
Wnioski wraz z załącznikami będą rozpatrywane przy uwzględnieniu następujących kryteriów oceny:
1. zgodność dofinansowanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
2. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
3. koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS
w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
4. posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
5. w przypadku kursów - posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
6. plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
7. możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m Ustawy.
Przed złożeniem wniosku prosimy o zapoznanie się z Zasadami finansowania działań z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na rzecz kształcenia ustawicznego pracodawcy i pracowników przez Powiatowy Urząd Pracy w Mińsku Mazowieckim w 2024 r.
W zasadach finansowania znajdują się wyjaśnienia dotyczące priorytetów wydatkowania środków KFS, procedura rozpatrywania wniosków oraz warunki realizacji umowy.
Do pobrania:
1. Wniosek o sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy
2. Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis
Pracodawców zainteresowanych udziałem w projekcie prosimy o składanie kompletnych wniosków :
- w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w godz. 8:00 - 16:00 (pokój 104 lub sekretariat);
- za pośrednictwem operatora pocztowego (wnioski, które wpłyną do Urzędu po terminie 27 lutego 2024 r. nie będą rozpatrywane).
Wniosek wraz z załącznikami należy połączyć w sposób trwały (spiąć, zszyć) lub włożyć do koperty/ obwoluty.
W przypadku składania wniosku przez pełnomocnika do wniosku należy załączyć pełnomocnictwo. Pracownik merytoryczny może poprosić o okazanie oryginału pełnomocnictwa.
Po zapoznaniu się z Zasadami finansowania działań z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na rzecz kształcenia ustawicznego pracodawcy i pracowników przez Powiatowy Urząd Pracy w Mińsku Mazowieckim w 2024 r. dodatkowe informacje można uzyskać telefonicznie - 25 759 27 13 wew. 104
Ważne informacje!
1. W ramach naboru będą rozpatrywane wyłącznie wnioski spełniające priorytety określone
w ogłoszeniu.
2. O środki KFS nie może ubiegać się podmiot niezatrudniający pracowników.
3. Ze środków KFS nie mogą być finansowane koszty kształcenia ustawicznego osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych.
4. Ze środków KFS nie mogą być finansowane koszty kształcenia ustawicznego osoby pełniącej funkcje zarządcze w spółkach prawa handlowego (z wyjątkiem sytuacji, gdy są zatrudnione na umowę o pracę w spółce) oraz prezesa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, który jest jej jedynym lub większościowym udziałowcem.
5. Ze środków KFS nie może zostać sfinansowane kształcenie osoby współpracującej, zgodnie z art. 8 ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych za osobę współpracującą uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę
i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym
i współpracują przy prowadzeniu tej działalności lub wykonywaniu umowy agencyjnej lub umowy zlecenia; nie dotyczy to osób, z którymi została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego.
6. W przypadku pracodawcy występującego o finansowanie kosztów podnoszenia kwalifikacji dla pracownika zatrudnionego na czas określony, umowa o pracę musi być zawarta co najmniej na cały okres trwania danej formy kształcenia ustawicznego.
7. Pracodawca może złożyć wniosek o sfinansowanie jeszcze nie rozpoczętej formy kształcenia ustawicznego.
8. Nie jest możliwe zawieranie umów o sfinansowanie ze środków KFS kształcenia, które pracodawcy zamierzają samodzielnie realizować dla własnych pracowników.
UWAGA !
Przed złożeniem wypełnionego wniosku istnieje możliwość skontaktowania się z pracownikiem PUP
i zweryfikowania poprawności wypełnienia wniosku.