Informacja na temat sytuacji podatkowej przedsiębiorców którzy skorzystali z dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną niezatrudniającego pracowników (art. 15 zcc)

Print Drukuj
Powiatowy Urząd Pracy w Mińsku Mazowieckim  przekazuje poniżej stanowisko Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów dot. opodatkowania otrzymanych środków na podstawie art. 15 zzc:
 
Wsparcie z tarczy antykryzysowej (art. 15zzc) a opodatkowanie
 
Dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej przyznane przedsiębiorcy niezatrudniającemu pracowników, o którym mowa w art. 15zzc ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1842 z późn. zm.) jest finansowane ze środków Funduszu Pracy oraz częściowo ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Z uwagi na to powstały wątpliwości co do różnicowania sytuacji beneficjentów pomocy, w zależności od źródła finansowania tego dofinansowania.
Należy zaznaczyć, że na gruncie ustawy PIT[1], otrzymanie dofinansowania powoduje powstanie przychodu z działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika, a więc wydatki sfinansowane z tych środków mogą stanowić koszty uzyskania przychodu, o ile spełniają warunki wskazane w art. 22 ustawy PIT i nie podlegają wyłączeniu na podstawie art. 23 ustawy PIT.

Co do zasady więc, wsparcie to ma charakter neutralny, ponieważ dofinansowanie nie prowadzi do zwiększenia podstawy opodatkowania. Kwota otrzymanego dofinansowania stanowi przychód podatkowy, zaś wydatki nią pokryte można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Jeżeli zaś dofinansowanie zostało przyznane w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, a środki te korzystają ze zwolnienia , o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy PIT, to wydatki sfinansowane z tych środków nie stanowią kosztów uzyskania przychodów (art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy PIT). Aby właściwie zakwalifikować środki na gruncie ustawy PIT, podatnik powinien znać źródło finansowania otrzymanych środków. Taką informacje można uzyskać w powiatowym urzędzie pracy, który wypłacił dofinansowanie. Niemniej jednak, w tym przypadku również nie dochodzi do zwiększenia podstawy opodatkowania.

Reasumując, zarówno podatnik, który otrzymał dofinansowanie z projektu Europejskiego Funduszu Społecznego, jak i podatnik, który otrzymał dofinansowanie z Funduszu Pracy de facto nie płaci od tych środków podatku dochodowego. Dlatego też, w tych dwóch sytuacjach nie występuje zróżnicowanie obciążenia podatkiem dochodowym od osób fizycznych podmiotów znajdujących się w identycznej sytuacji prawnopodatkowej.
 
 
[1]Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1426 z późn zm.).
Informacje o publikacji dokumentu