Powiatowy Urząd Pracy w Mińsku Mazowieckim informuje, że od 17 lutego 2025 r. od godz. 8.00 do 21 lutego 2025 r. do godz. 16.00 prowadzony będzie nabór wniosków o sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy.
Dostępna pula środków wynosi 1 977 206,85 zł.
10 lutego 2025 r. o godz. 11 odbędzie się spotkanie informacyjne w formule on-line z możliwością zadawania pytań, na które już dziś zapraszamy.
Pracodawca może w jednym wniosku ubiegać się tylko o jedną formę kształcenia ustawicznego (np. jedno szkolenie bądź jedne studia podyplomowe dla jednego lub wielu pracowników), z wyjątkiem sytuacji, kiedy egzamin, badania lekarskie bądź ubezpieczenie NNW stanowią integralną część wnioskowanego kształcenia ustawicznego.
Każda kolejna forma kształcenia ustawicznego powinna być uwzględniona w odrębnym wniosku!
W przypadku ubiegania się o dofinansowanie kursu prawa jazdy, jeden wniosek może dotyczyć jednej kategorii prawa jazdy z kursem kwalifikacji, egzaminami państwowymi oraz badaniami lekarskimi i psychologicznymi.
W przypadku gdy w jednym wniosku pracodawca będzie wnioskował o kilka form kształcenia ustawicznego PUP uwzględni tylko pierwszą wymienioną we wniosku formę kształcenia.
Prosimy o racjonalne oszacowanie potrzeb szkoleniowych, jak i cen wnioskowanych szkoleń.
Preferowany termin rozpoczęcia form: nie wcześniej niż 05.05.2025 r., nie później niż 31.10.2025 r. Działania w zakresie kształcenia ustawicznego mogą rozpocząć się po podpisaniu umowy z PUP.
Środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego będą przeznaczone na finansowanie kształcenia ustawicznego z uwzględnieniem poniższych priorytetów ustalonych przez ministra właściwego do spraw pracy:
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub w województwie - na podstawie Barometr Zawodów 2025 dla powiatu mińskiego publikowanego na stronie:
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku.
- Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.
- Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.
- Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych.
- Rozwój umiejętności cyfrowych.
- Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną.
Wyżej wymienione priorytety zostały szczegółowo opisane w Wytycznych dotyczących realizacji KFS w 2025 r.: https://psz.praca.gov.pl/documents/10240/6350314/KFS%202025_Wytyczne%20dla%20urz%C4%99d%C3%B3w%20pracy.pdf/b6e5e2ad-4985-45ee-a6ba-54de8f18dcfa?t=1734349365993
Wnioski wraz z załącznikami będą rozpatrywane przy uwzględnieniu następujących kryteriów oceny:
- zgodność dofinansowanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
- zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
- koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
- posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
- w przypadku kursów - posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
- plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
- możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m Ustawy.
Przed złożeniem wniosku prosimy o zapoznanie się z Zasadami finansowania działań z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na rzecz kształcenia ustawicznego pracodawcy i pracowników przez Powiatowy Urząd Pracy w Mińsku Mazowieckim w 2025 r.
W zasadach finansowania znajduje się procedura składania, rozpatrywania wniosków oraz warunki realizacji umowy.
Do pobrania:
- Wniosek o sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy
- Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis.
Dostępny jest nowy formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis Prosimy nie korzystać z formularza z poprzednich lat.
W celu podania identyfikatora gminy, prosimy o zapoznanie się: Rejestrem terytorialnym
Pracodawców zainteresowanych udziałem w projekcie prosimy o składanie kompletnych wniosków :
- w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w godz. 8:00 - 16:00 (pokój 110,106 lub sekretariat);
- za pośrednictwem operatora pocztowego (wnioski, które wpłyną do Urzędu po terminie 21 lutego 2025 r. po godzinie 16.00 nie będą rozpatrywane).
- Elektronicznie. Kwalifikowany podpis elektroniczny wnioskodawcy lub osoby umocowanej do reprezentowania wnioskodawcy musi być złożony na wniosku oraz na wszystkich załącznikach. W przypadku użycia profilu zaufanego każdy dokument należy podpisać oddzielnie np. przy pomocy stron: https://obywatel.gov.pl/praca-i-biznes/podpisz-dokument-elektronicznie-wykorzystaj-podpis-zaufany/ lub https://moj.gov.pl/nforms/signer/upload?xFormsAppName=SIGNER Prawidłowo podpisane wnioski wraz z podpisanymi załącznikami należy przesłać za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej - ePUAP , portalu praca.gov.pl. lub adresu do e-Doręczeń PUP: AE:PL-51703-44123-SCRSJ-28.
Wniosek wraz z załącznikami należy połączyć w sposób trwały (spiąć, zszyć) lub włożyć do koperty/ obwoluty.
W przypadku składania wniosku przez pełnomocnika do wniosku należy załączyć pełnomocnictwo. Pracownik merytoryczny może poprosić o okazanie oryginału pełnomocnictwa.
Po zapoznaniu się z Zasadami finansowania działań z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na rzecz kształcenia ustawicznego pracodawcy i pracowników przez Powiatowy Urząd Pracy w Mińsku Mazowieckim w 2025 r. dodatkowe informacje można uzyskać telefonicznie - 25 759 27 13 wew. 104 lub 106.
Ważne informacje!
- W ramach naboru będą rozpatrywane wyłącznie wnioski spełniające priorytety określone w ogłoszeniu.
- O środki KFS nie może ubiegać się podmiot niezatrudniający pracowników.
- Ze środków KFS nie mogą być finansowane koszty kształcenia ustawicznego osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych.
- Ze środków KFS nie mogą być finansowane koszty kształcenia ustawicznego osoby pełniącej funkcje zarządcze w spółkach prawa handlowego
(z wyjątkiem sytuacji, gdy są zatrudnione na umowę o pracę w spółce) oraz prezesa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, który jest jej jedynym lub większościowym udziałowcem. - Ze środków KFS nie może zostać sfinansowane kształcenie osoby współpracującej, zgodnie z art. 8 ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych za osobę współpracującą uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę
i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności lub wykonywaniu umowy agencyjnej lub umowy zlecenia; nie dotyczy to osób, z którymi została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego. - W przypadku pracodawcy występującego o finansowanie kosztów podnoszenia kwalifikacji dla pracownika zatrudnionego na czas określony, umowa o pracę musi być zawarta co najmniej na cały okres trwania danej formy kształcenia ustawicznego.
- Pracodawca może złożyć wniosek o sfinansowanie jeszcze nie rozpoczętej formy kształcenia ustawicznego.
- Nie jest możliwe zawieranie umów o sfinansowanie ze środków KFS kształcenia, które pracodawcy zamierzają samodzielnie realizować dla własnych pracowników.
UWAGA !
Przed złożeniem wypełnionego wniosku istnieje możliwość skontaktowania się z pracownikiem PUP i zweryfikowania poprawności wypełnienia wniosku.